Chrobotek reniferowy, czyli sposób na slow life

Już sama nazwa “chrobotek reniferowy” budzi pozytywne skojarzenia. Z naukowego punktu widzenia chrobotek jest zaliczany do rodziny porostów, ale często nazywany jest mchem. Ostatnio staje się coraz bardziej popularny.

Występuje w wielu miejscach na świecie, ale szczególnie upodobał sobie północne części półkuli… północnej. Dlaczego reniferowy? Jak łatwo się domyślić, nazwa łączy się z faktem, iż stanowi przysmak reniferów. W niektórych krajach jest objęty ochroną, na przykład w Polsce. W innych, jak w Norwegii, uprawia się go zupełnie legalnie.

Ostatnio bije rekordy popularności, stał się modny. Wszystko, odkąd znalazł zastosowanie w różnego rodzaju aranżacjach i wykończeniach wnętrz. A to dlatego, że jest prawie bezobsługowy (pod warunkiem wcześniejszego zaimpregnowania zaraz po zbiorach), będąc jednocześnie ożywieniem i ozdobą miejsca, w którym się znajduje.  

Można powiedzieć, że jest idealny dla tych, którzy „nie mają ręki do roślin”. Albo dla takich, którzy od czegoś chcą zacząć hodowlę roślin. Dlaczego warto? Bo jest to jeden z pomysłów  na wdrożenie w życie idei slow life. Zachęca do tego rodzina z naszej najnowszej książki, Leniwiec, który zmienił nasze życie, której premiera już w najbliższych dniach.

Książka opowiada historię pewnej bardzo szybkiej rodziny. Rodzina Amelki jest naprawdę szybka! Szybko chodzą, jeżdżą, robią zakupy i jedzą. Wszystko robią w takim pośpiechu, że nie mają czasu na rozmowę i zabawę, nie mówiąc już o leniuchowaniu czy wygłupach. Wszystko zaplanowane, co do minuty, z zegarkiem w ręku.

Lecz gdy pewnego dnia Amelka przynosi do domu leniwca, wszystko zaczyna się zmieniać – bardzo, bardzo powoli. Jak Leniwcowi uda się zaprowadzić zmiany? Musicie koniecznie sięgnąć po naszą książkę. Jest to naprawdę bardzo aktualna opowieść o dużej radości z małych rzeczy.

kinderkulka_leniwiec_ktory_zmienil_nasze_zycie

Kiedy przekonacie się już dzięki lekturze książki do tego, że warto zwolnić i zacząć żyć w duchu slow life trzeba przejść do konkretów i zamiast wiecznej pogoni zacząć robić coś, by czuć się lepiej i żyć przyjemniej. Każdy musi znaleźć swój sposób – sztuka, sport, spacery, pomoc innym, czas z dziećmi, uprawa ogródka lub chociaż roślin na balkonie. Zasadź zioła/warzywa/nowalijki/kwiaty w ogrodzie/na balkonie, a potem delektuj się smakiem (przy okazji ucząc się cierpliwości). Albo zahoduj przynajmniej chrobotka w łazience. Wybór należy do Ciebie. A dlaczego w łazience? Wynika to ze specyficznych właściwości chrobotka.

Jakie są najważniejsze cechy chrobotka reniferowego? Podstawowa to taka. że jest bezobsługowy – możesz cieszyć się żywą (mecz cały czas żyje, reaguje na braki i dostawę wody, filtruje powietrze…) i jednocześnie mało wymagającą rośliną. Co jeszcze?

  1. Jest antystatyczny, czyli nie zbiera kurzu.
  2. Nie potrzebuje podlewania, przycinania. Jest zaimpregnowany, więc zachowuje są miękkość i strukturę, a co najważniejsze – żywy, zielony kolor nawet 10 lat!
  3. Nie wymaga opieki. No, może oprócz ochrony przed słońcem i mocną klimatyzacją. Między innymi dlatego znane jest powiedzenie: “mech rośnie od północy” – po prostu ‘ucieka’ od słońca.
  4. Potrzebuje tylko wilgoci.  I jest doskonałym jej wskaźnikiem. Może Cię ostrzec, że powietrze w domu jest zbyt suche, czyli niezdrowe.
  5. Jest antyalergiczny.
  6. Wspaniale sprawdza się jako pochłaniacz dźwięków.
  7. Idealnie sprawdza się w ciemnych lub ślepych pomieszczeniach.
  8. Jest naturalnym filtrem powietrza. Często zwany antysmogowym.
  9. Może być ozdobą łazienki.

Chrobotek jest oryginalnym EKO pomysłem na prezent – oszczędzają czas osoby obdarowanej, są oryginalne i zaskakujące, długowieczne i łączą modę oraz ekologię. EKO, piękny, dostojny, oryginalny, bezobsługowy, idealny na prezent – niemożliwe?  A jednak!

Rodzina Amelki z naszej najnowszej książki też zaczęła swoją zabawę z ogrodnictwem od czegoś prostego. Tytuł książki, którą trzyma Amelka na jednej z ilustracji to “1001 odmian mchu” – może właśnie od hodowli mchu warto zacząć?

Leniwiec_ktory_zmienil_nasze_zycie_kinderkulka

Mamy nawet związaną z mchem propozycję. Dajcie się porwać w zieloną krainę mchu i porostów z Loveplants, partnerem wydania naszej książki. Kto stoi za Loveplants? Renata i Seweryn, czyli małżeństwo zakręcone na punkcie zieleni! Zarazili się rodzinną pasją do roślin i na co dzień szukają niebanalnych połączeń zieleni z dodatkami, często nietypowymi. Drewno z rozbieranej stodoły, czy stare zdezelowane meble, to dla nich raj pomysłów na drugie życie produktu. Są rękodzielnikami, bo wszystko odzyskują, przerabiają, odświeżają i upiększą ręcznie.

Mech od Loveplants może zostać użyty w formie wielkich, ściennych paneli, tworząc cześć ściany, ale także w obrazach (świetnie skomponuje się z drewnem) i innych dekoracjach. Nawet minimalistycznych, jak ta poniżej. Naprawdę polecamy.

mech_loveplants_kinderkulka_leniwiec_ktory_zmienil_nasze_zycie

www.loveplants.pl

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *