Książka dla dzieci Kozienice. Moja mała ojczyzna to nowy projekt Wydawnictwa Kinderkulka przygotowany we współpracy z Towarzystwem Miłośników Ziemi Kozienickiej. Została przygotowana została z myślą o dzieciach w wieku wczesnoszkolnym. Pełna pięknych ilustracji Pauliny Lewandowskiej książka to jedna z pierwszych, jeśli nie pierwsza książka, dzięki której młodzi obywatele Kozienic będą mogli poznać miasto, w którym się urodzili, w którym spędzą swoje dzieciństwo, lata młodzieńcze i całkiem możliwe, że również całe dorosłe życie. To dzięki niej dzieci dowiedzą się, że w Kozienicach ponad 550 lat temu urodził się królewicz Zygmunt – przyszły wielki król Polski. Właśnie postać królewicza Zygmunta będzie oprowadzać małych kozieniczan po kolejnych stronach książki.
Książka jest przeglądem atrakcji Kozienic. W ciekawy i kolorowy sposób pokazuje historię miasta, jego legendę i zabytki. Każda rozkładówka poświęcona jest innemu miejscu. Zobaczyć będzie można między innymi Zespół Pałacowy, park miejski, ogród jordanowski, jezioro, sportowe i kulturalne Kozienice, a także Puszczę Kozienicką i Dolinę Środkowej Wisły wraz z ich fauną i florą. A na koniec podążyć za królewiczem Zygmuntem po miejskim labiryncie. Na każdej rozkładówce jest też kozienicki koziołek, którego trzeba odszukać, często w zaskakujących odsłonach.
Kozienice. Moja mała ojczyzna ma przedstawić dzieciom miejsca, do których nieraz będą spacerować z rodzicami i dziadkami, gdzie będą wielokrotnie się bawić, wypoczywać i uczyć – obiekty kulturalne, sportowe, edukacyjne i wypoczynkowe. Mali mieszkańcy miasta poznają również wyjątkowe walory krajobrazowe Ziemi Kozienickiej, a także ciekawostki związane z największym zakładem pracy w regionie.
Wszystko to ma być zachętą do wspólnego czytania rodziców i dzieci. Czytanie książek to sposób na mądry kontakt z dzieckiem i jedna z najskuteczniejszych strategii wychowawczych, jakie do tej pory wymyślono. Budowanie silnej więzi i poczucia własnej wartości dziecka, rozwijanie umiejętności językowych i komunikacyjnych czy poszerzanie wiedzy, to tylko niektóre korzyści płynące ze wspólnego czytania książek. A w czasach, w których każda minuta jest na wagę złota, daje bardzo szybkie i dobre efekty przy niewielkim nakładzie pracy. Bowiem według badań wystarczy czytać dziecku 20 minut dziennie, aby mogło ono w pełni kształtować swoją osobowość oraz rozwijać się intelektualnie, emocjonalnie i społecznie.
Książka edukuje przez zabawę i może być bazą pomysłów na spędzanie wolnego czasu w Kozienicach. Poznawanie historii oraz teraźniejszości swojej małej ojczyzny pozwoli budować z nią więź już od dzieciństwa.
„Warto już od najmłodszych lat rozwijać ciekawość świata i najbliższego otoczenia. To właśnie one – obecnie jeszcze małe dzieci – będą tworzyły przyszłość naszego miasta, gminy, powiatu i kraju. To w nich drzemie nieodkryty jeszcze potencjał do działania na rzecz coraz lepszej przyszłości i warunków życia” – mówi Krzysztof Zając z Towarzystwa Miłośników Ziemi Kozienickiej.
Publikacja została sfinansowana ze środków Gminy Kozienice w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych.
Dodaj komentarz