Co Twoje dziecko może usłyszeć w gabinecie dentystycznym?

Na pierwszą wizytę u dentysty, tzw. wizytę adaptacyjną warto wybrać się, gdy dziecko ma około 18 miesięcy. Jej celem jest przede wszystkim ukształtowanie pozytywnego nastawienia dziecka do otoczenia gabinetu, personelu, zabiegów stomatologicznych, a także edukacja rodziców w zakresie zaleceń dietetycznych, zabiegów higienicznych oraz dostępnych metod profilaktyki.

Już dziś możesz przygotować dziecko do takiej wizyty. Jak? Poprzez wytłumaczenie, jak taka wizyta może wyglądać. Z pomocą może przyjść książka “Zajączek u dentysty” Pauliny Kosiniak-Kamysz, dentystki, z ilustracjami Gabrieli Cichowskiej.

Książka, która oswaja z pierwszą wizytą u dentysty oraz profilaktyką i higieną jamy ustnej
Zajaczek_u_dentysty_Kinderkulka

Dziecko towarzyszy Zajączkowi podczas całego dnia, w którym wyznaczona została pierwsza wizyta. Pomaga Zajączkowi umyć zęby, odwiedza gabinet, zapoznaje się z narzędziami, których używa dentystka oraz urządzeniami w gabinecie. Razem z Zajączkiem odbywa też podróż w górę i w dół na fotelu dentystycznym, zapala lampę i nalewa wody do wypłukania ust przed badaniem. Dziecko pomaga też dentystce w trakcie przeglądu.

Wszystkie te aktywności sprawiają, że dziecko wie, jak może wyglądać wizyta u dentysty i czego może się po niej spodziewać. Celem jest zbudowanie zaufania do dentysty, które zaprocentuje na całe życie.

Pomocne przed wizytą adaptacyjną może być też zapoznanie się z dźwiękami, które dziecko może usłyszeć w gabinecie. Znajomość tych, czasem dziwnych, odgłosów sprawi, że nie będą one zaskoczeniem podczas wizyty. Dlatego zamieszczamy poniżej dźwięki nagrane w prawdziwym gabinecie dentystycznym wraz z krótką nazwą urządzeń, które te dźwięki wydają.

gabinet_Zajaczek_u_dentysty_Kinderkulka

Na początek odgłos odkładanego lusterka dentystycznego na tackę.

 fotel_dentystyczny_Zajaczek_u_dentysty_Kinderkulka

Potem ruch fotela.

Następnie nalewanie wody do kubeczka oraz odgłos ssaka i strzykawko-dmuchawki.

A teraz trochę bardziej zaawansowane – ślinociąg, turbina i lampa polimeryzacyjna.

Mamy nadzieję, że zapoznanie się, również dźwiękowe, z gabinetem dentystycznym pomoże wprowadzić pociechy na właściwe tory zdrowego uśmiechu.

Dźwięki nagrane przez: Kacper Miętka i Weronika Dziadkowiec

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *