Dzień Wynalazcy

Dziś obchodzimy Europejski Dzień Wynalazcy. Data jest nieprzypadkowa, bo upamiętnia urodziny Hedy Lamarr, austriackiej wynalazczyni i aktorki, która opracowała system transmisji fal radiowych. Data została ustanowiona przez berlińskiego wynalazcę i przemysłowca Gerharda Muthenhallera.

Heda, piękna i utalentowana kobieta, przypomina nam bohaterkę naszej książki, która również jest wynalazcą. Mowa o Rózi Rewelce, inżynierce, która „robiła na strychu, przy świetle księżyca, gadżety, o których nikt jeszcze nie słyszał”. Co takiego wymyśliła? Same ciekawe ustrojstwa. Oto kilka przykładów.

Nam najbardziej podoba się podawacz hot-dogów, bardzo praktyczny wynalazek. Przy okazji można też zaobserwować jak wyglądają helowe spodnie.

helowe_spodnie_podawacz_hotdogow_Rozia_Rewelka

 

Poniżej z kolei odstraszacz pytonów. To już wynalazek pod konkretną grupę docelową, najprawdopodobniej pracowników ZOO.

odstraszacz_pytonow_Rozia_Rewelka_kinderkulka

 

Mamy jeszcze heliserokopter. Korki na ulicach coraz większe, a on może startować z trawnika przed domem. Każdemu przydałby się do dojazdów, a raczej dolotów do pracy…

heliserokopter_Rozia_Rewelka_kinderkulka

A tu Rózia przy pracy. Ciekawe co nowego wymyśli?

Rozia_Rewelka_wynalazca_Kinderkulka

Książka “Rózia Rewelka, inżynierka” zachęca dzieci do kreatywnego myślenia i realizowania własnych, nawet najbardziej nietypowych pomysłów. Wiele projektów początkowo wydaje się niewykonalnych, niepotrzebnych albo nawet śmiesznych. Prawda jest taka, że na co dzień korzystamy z różnych wynalazków – warto więc dawać szansę wizjonerom.

Przy okazji przypominamy wynalazki umożliwiające nam czytanie książek. Papier powstał w 105 roku, czyli prawie 2 tys. lat temu, prasa drukarska – ponad 500 lat temu. Kawał czasu.

A wszystko zaczyna się od potrzeby. Wtedy zaczynamy kombinować i wpadamy na genialny (lub mniej genialny, ale skuteczny) pomysł.  Może warto spróbować? Pokażcie światu swoje wynalazki. Dziś Wasz dzień…

Redakcja

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *