Właściwe nawyki związane z higieną jamy ustnej to jedna z ważniejszych umiejętności, jakie możesz przekazać swojemu dziecku w zakresie troski o własne zdrowie. Pierwsze lata życia dziecka decydują o kondycji jego zębów mlecznych, a potem stałych. Bez zdrowej jamy ustnej Twoja pociecha nigdy nie będzie zdrowym dzieckiem, w myśl zasady zdrowe zęby-zdrowy człowiek. Prawidłowa higiena jamy ustnej jest więc inwestycją w jego zdrowie.
Według badań prowadzonych przez Fundację Wiewiórki Julii ponad 74% najmłodszych mieszkańców dużych miast choruje na próchnicę, a w małych miejscowościach i wsiach odsetek próchnicy sięga już 90%.
Każdy rodzic już na samym początku musi zdać sobie sprawę z powagi problemu, jakim jest próchnica zębów i z konsekwencji z nią związanych. Istnieje szereg dowodów na związek chorób jamy ustnej z wieloma chorobami ogólnym, m. in. chorobami serca, stawów, oczu czy nerek. I właśnie dlatego tak istotna jest profilaktyka i to już od momentu poczęcia.
Chcesz dowiedzieć się:
- Jak dbać o zęby dziecka?
- Dlaczego należy dbać o higienę jeszcze przed pojawieniem się pierwszego ząbka?
- Dlaczego należy czyścić zęby dzieciom?
- Jaką pastę stosować?
- Kiedy pierwsza wizyta u dentysty?
- Dlaczego dieta jest tak ważna?
Na te i wiele innych pytań odpowiedź znajdziesz w poradniku dla rodziców “Jak dbać o zęby? Profilaktyka i higiena jamy ustnej. Poradnik dla rodziców”. Znajdziesz w nim również zadania do wykonania dla Twojego dziecka. Pobierz poradnik w pdf (kliknij w link poniżej).
Jak dbac o zeby dziecka? Bezpłatny ebook
Jeśli chcesz przygotować dziecko do pierwszej wizyty, na początek wytłumacz, jak taka wizyta może wyglądać. Z pomocą może przyjść książka “Zajączek u dentysty”, która oswaja z pierwszą wizytą u dentysty oraz profilaktyką i higieną jamy ustnej. Dziecko towarzyszy Zajączkowi podczas całego dnia, w którym wyznaczona została pierwsza wizyta. Pomaga Zajączkowi umyć zęby, odwiedza gabinet, zapoznaje się z narzędziami, których używa dentystka oraz urządzeniami w gabinecie. Razem z Zajączkiem odbywa też podróż w górę i w dół na fotelu dentystycznym, zapala lampę i nalewa wody do wypłukania ust przed badaniem. Dziecko pomaga też dentystce w trakcie przeglądu.
Wszystkie te aktywności sprawiają, że dziecko wie, jak może wyglądać wizyta u dentysty i czego może się po niej spodziewać. Celem jest zbudowanie zaufania do dentysty, które zaprocentuje na całe życie.
Autorem książki jest dentystka, Paulina Kosiniak-Kamysz, prywatnie mama dwóch córek projektu, która pomysł na projekt dla dzieci miała w głowie już od czasu studiów. Zawsze uwielbiała pracować z dziećmi, a najbardziej ze wszystkich wizyt kochała te pierwsze wizyty – adaptacyjne – podczas których przenosiła dzieci w zaczarowany świat zębów.
Pomocne przed taką wizytą adaptacyjną może być zapoznanie się z dźwiękami, które dziecko może usłyszeć w gabinecie. Znajomość tych, czasem dziwnych, odgłosów sprawi, że nie będą one zaskoczeniem podczas wizyty. Dlatego zapraszamy do odsłuchania dźwięków nagranych w prawdziwym gabinecie dentystycznym wraz z krótką nazwą urządzeń, które te dźwięki wydają.
Jakie dźwięki można usłyszeć w gabinecie dentystycznym? Odsłuchaj tutaj!
„Zajączek u dentysty” to rozpoczęcie przygody z lekarzem dentystą oraz gabinetem już w domu, w którym każde dziecko czuje się najbezpieczniej na świecie. Książka jest przygotowaniem pacjenta do wizyty na zasadzie zabawy. Bo jeśli do gabinetu dentystycznego zaprosi nas słodki Zajączek, autorstwa Gabrieli Cichowskiej, to będzie to najlepsze rozpoczęcie zdrowej przygody, które zaprocentuje na całe życie.
Dodaj komentarz