Jednym słowem… genialna!!!
Jednym słowem… genialna!!!

Opracowanie autorstwa Patricka McDonnella jest propozycją skierowaną do najmłodszych czytelników, którzy na co dzień funkcjonują w społeczeństwie cyfrowym, wykorzystując przy tym cyfrowe urządzenia mobilne w postaci tabletów.

Głównym bohaterem opowieści jest TEK, a jego historia podzielona jest na dwie główne części. W pierwszej z nich chłopiec, mieszkający w czasach prehistorycznych, cały czas przebywa w swojej jaskini, nałogowo i w sposób kompulsywny używając różnego rodzaju urządzeń cyfrowych, nie dostrzegając przy tym piękna otaczającej go przyrody.

Bohater nie widzi kolorowego świata, pięknej i bujnej przyrody, różnorodnych dinozaurów, płynącej wody, szumiącego lasu. Ta część książki ma swoje odzwierciedlenie w zaproponowanym przez wydawcę formacie: poszczególne strony wciąż do złudzenia przypominają tablet, na każdej kartce widoczny jest pasek zasięgu oraz stan naładowania baterii tabletu, który zmierza do całkowitego jej rozładowania wraz z przebiegiem historii, a zaproponowana barwa ilustracji jest szara i smutna. Narracja i obraz zaproponowane w tej części książki stanowią prostą alegorię tych wszystkich współczesnych sytuacji, w których dzieci swój czas wolny spędzają nie aktywnie na łonie przyrody, lecz zamknięte we własnych pokojach, w których w sposób niekontrolowany korzystają z mediów cyfrowych.

Wybuch wulkanu zmienia wszystko. I bieg toczonej opowieści, i szatę graficzną książki. Z powodu erupcji wulkanicznej TEK „zostaje w pełni odłączony od elektryczności”, co powoduje niemożność korzystania z wszystkich urządzeń cyfrowych. Główny bohater jest zmuszony do porzucenia swoich cyfrowych narzędzi i nagłego opuszczenia swojej jaskini. Zlękniony i przestraszony wychodzi na zewnątrz i…, i okazuje się, że świat ma swoje barwy, że trawa jest zielona, że niebo jest niebieskie, że drzewa są kolorowe. Tak zaczyna poznawać otaczający go świat, poznawać zapachy, smaki życia w realnym świecie. Od tego momentu książka przestaje swoim formatem „dusić” i przygnębiać młodego czytelnika, przestaje też przypominać tablet, stając się barwną opowieścią.

Przekaz, który proponuje autor, jest prosty: nie korzystaj nadmiernie z urządzeń cyfrowych, wyjdź na zewnątrz i doznawaj świata. Rób to wspólnie z rodzicami, osobami tobie najbliższymi. W takim ujęciu można powiedzieć, że historia TEKA wpisuje się w szeroki nurt profilaktyki e-uzależnień, stanowiąc jednocześnie alternatywę sposobu spędzania wolnego czasu przez najmłodszych.

Gorąco polecam to opracowanie, wiedząc, jakie są najnowsze wyniki badań dotyczących korzystania przez najmłodszych z mediów cyfrowych. Z badań prowadzonych przez Fundację Dzieci Niczyje wynika, że 64% dzieci w wieku od 6 miesięcy do 6,5 roku życia używa urządzeń mobilnych, a co czwarty z nich używa ich codziennie. Zaś z badań prowadzonych przez Fundację DBAM O MÓJ Z@SIĘG wynika, że co piąta osoba między 12 a 17 rokiem życia uważa się za osobę uzależnioną od telefonu komórkowego.

Naprawdę uważam, że warto.

 

maciej_debski

 

dr Maciej Dębski

FUNDACJA DBAM O MÓJ Z@SIĘG

www.dbamomojzasieg.com

 

logotyp-fundacja

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *