Rózia Rewelka w kosmosie

Tytułowa bohaterka książki dla dzieci „Rosie Revere, engineer”, czyli polska „Rózia Rewelka, inżynierka” Andrei Beaty, dołączyła do pionierek kosmosu – Sally Ride, Valentiny Tereshkovej i Barbary Morgan, jako kolejna kobieta tworząca historię. Książka wyruszyła w podróż do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), aby być częścią programu kosmicznego „Story Time from Space” (STFS).

STFS jest projektem stworzonym przez Amerykańską Fundację Edukacji Kosmicznej, która ma na celu wspieranie umiejętności czytania oraz wiedzy z zakresu STEM (nauka, technologia, inżynieria i matematyka). Astronauci z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej czytają na orbicie wyselekcjonowane książki, a potem przeprowadzają na ich bazie pokazy edukacyjne. Z obu działań nagrywane są filmy, które trafiają później na stronę internetową projektu, tak aby mogli z nich korzystać edukatorzy, nauczyciele, rodzice, biblioteki i inni zainteresowani.

“Pomysł na Story Time z kosmosu miał swoją pilotażową wersję w lutym 2011 roku podczas ostatniego lotu Discovery Space Shuttle STS-113”, mówi współtwórczyni projektu, edukatorka Patricia Tribe. “Astronauci Alvin Drew, Michael Barrett i Nicole Stott testowali ten pomysł, czytając i dostarczając informacji zwrotnej. Od tamtej pory współpracujemy z NASA i CASIS (Centrum Rozwoju Nauki w Przestrzeni Kosmicznej) w celu dostarczenia przedmiotów na orbitę. Potrzeba determinacji i zaangażowania, aby to osiągnąć, bo wszystko trwa, ale warto to robić”.

Wybór „Rosie Revere, engineer” do programu rozpoczął się wiosną 2016, kiedy Andrea Beaty spotkała się z Alvinem Drew na Festiwalu Nauki i Techniki USA w Waszyngtonie i dała mu książkę jako podziękowanie za to, że uczynił tak wiele w kwestii edukacji dzieci. Drew i Tribe znali już książkę i stwierdzili, że jest ona dobrym wyborem dla programu. Książka o Rózi znajduje się na liście bestsellerów New York Times od ponad 92 tygodni.

Książki, które trafiają na orbitę, wciąż tam latają z prędkością 7 km na sekundę.

Rózia wystartowała na orbitę pod koniec 2015. Zobacz video ze startu:

 

 

Kilka miesięcy później powstało nagranie nie z tej ziemi. Astronautka Kate Rubins, czytała „Rosie Revere, engineer” wprost z orbity okołoziemskiej. Zobacz zwiastun:

 

Cały film dostępny tutaj. Zapraszamy do oglądania.

Niebawem będą dostępne nagrania z eksperymentów przeprowadzonych na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, inspirowanych książką o Rózi Rewelce.

 

Redakcja

Rozia_Rewelka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *