Promocja!

Wiktor Lato, ilustrator

32,00 

Kolejna część bestsellerowej serii o realizowaniu pasji i niezrażaniu się niepowodzeniami

“Największą radością dla Wiktora Lato jest czytanie książek na huśtawce z bratem.
Chciałby zostać pisarzem. Wiele dałby za to!”

Mały Wiktor Lato najbardziej lubi słuchać książek w przydomowym ogrodzie. W ciepłe dni godzinami rysuje na dworze i marzy o tym, że kiedyś stworzy własną opowieść.
Gdy jednak przychodzi pora, by nauczyć się czytać, litery stawiają mu opór. Szybko staje się jasne, że czytanie sprawia Wiktorowi dużo większą trudność niż jego rówieśnikom. Kiedy nauczycielka w szkole prosi uczniów, by napisali krótkie opowiadanie, Wiktor nie potrafi wypocić ani słowa. Jest przekonany, że marzenia o byciu autorem będzie musiał włożyć między bajki…

A jednak w przypływie natchnienia udaje mu się opowiedzieć historię wyjątkową jak on sam.

Znany duet pisarsko-ilustratorski powraca z budującą książką o sile obrazów, o szukaniu własnego głosu i własnej opowieści.

Autor: Andrea Beaty, ilustrator: David Roberts

Opis

O CZCIONCE

Tekst tej książki został złożony krojem pisma OpenDyslexic, specjanie zaprojektowanym dla osób z dysleksją. Więciej informacji tutaj: Opendyslexic.org.

OD AUTORKI

Postać Wiktora Lato jest inspirowana Aaronem Douglasem, afroamerykańskim malarzem i grafikiem, który żył w latach 1899–1979. Douglas był czołowym przedstawicielem Harlem Renaissance, ważnego ruchu literackiego i artystycznego z lat dwudziestych i trzydziestych
ubiegłego wieku. Prace Douglasa powstawały pod wpływem sztuki afrykańskiej, art déco i jazzu, odzwierciedlały realia życia Afroamerykanów. W jego twórczości często pojawiały się instrumenty jazzowe, takie jak trąbki czy puzony.

Nauka czytania przychodzi Wiktorowi z trudem. Jego mózg ma problemy z kojarzeniem dźwięków z literami i słowami. Wiktor zmaga się z dysleksją, podobnie jak od piętnastu do dwudziestu procent populacji. Ludzie miewają różne trudności w nauce. Na przykład dysgrafia to problemy z pisaniem. Dyskalkulia to trudność w wykonywaniu działań matematycznych. Są też tacy, którzy mają problemy z koncentracją – taką przypadłość nazywamy deficytem uwagi (ADD) lub nadpobudliwością psychoruchową z deficytem uwagi (ADHD).

Tego rodzaju problemy w nauce nie świadczą o braku inteligencji, kreatywności czy pracowitości, nie mają nic wspólnego z tym, czy ktoś jest dobrym i fajnym człowiekiem. Wynikają po prostu z takiego, a nie innego sposobu funkcjonowania mózgu. Bywają frustrujące, ale pomóc mogą specjalne narzędzia i wsparcie pedagogiczne.

Dysleksja Wiktora stanowi część jego osoby, ale go nie definiuje. Wszyscy mamy swoje supermoce i słabości. To dzięki nim jesteśmy wyjątkowi, piękni, silni i ważni dla ludzi dookoła. Tak samo jak Wiktor.

OD ILUSTRATORA

Ponieważ zawsze miałem (i wciąż mam) trudności z czytaniem i ortografią, dość wcześnie nauczyłem się czytać i opowiadać historie za pomocą obrazów. Obraz pobudza naszą fantazję, pozwala poczuć na skórze żar słońca w chłodny dzień zimowy albo wiatr wśród
liści w bezwietrzne letnie popołudnie. Poprzez obrazy możemy doświadczać cudzych smutków i radości. Opowiadanie historii z Wiktorem za pomocą obrazów sprawiło, że ta książka jest dla mnie szczególnie ważna. Mam nadzieję, że wam się podoba.

Kolejne dzieło twórców książek: Ignaś Kitek, architekt, Rózia Rewelka, inżynierka, Ada Bambini, naukowczyni i Zosia Iskierka, przyszła liderka.

Autorzy

Andrea Beaty

andrea_beaty_autor_kinderkulka

Andrea Beaty uwielbia wszystko, co wysokie – od olbrzymów po olbrzymie budowle. Jest autorką bestsellerowych książek Rózia Rewelka, inżynierka, Ignaś Kitek, architekt, Ada Bambini, naukowczyni, Zosia Iskierka, przyszła liderka, a także kilku powieści dla najmłodszych. Skończyła biologię oraz informatykę, przez wiele lat pracowała w branży komputerowej. Obecnie pisze książki dla dzieci w swoim domu na przedmieściach Chicago.

David Roberts

David_roberts_ilustrator_kinderkulka

David Roberts urodził się w 1970 roku w Liverpoolu. Imał się w życiu przeróżnych zajęć, m.in. mył włosy, układał towar na półkach, smażył jajka i projektował kapelusze. Zilustrował wiele dobrze przyjętych książek dla dzieci, m.in. Ignasia Kitka, architekta, Rózię Rewelkę, inżynierkę, Adę Bambini, naukowczynię oraz Zosię Iskierkę, przyszłą liderkę. Mieszka w Londynie. W przerwach od rysowania lubi robić kapelusze i czapki.

 

Opinie o książce

Piękna, ciepła, wzruszająca i z morałem… Mały Wiktor pokazuje nam, że czasem dobre chęci to nie wszystko. Że zapał może nadać kierunek, ale sam w sobie raczej niczego nie zmieni. Ale z tej historii dowiemy się też, co może się zdarzyć, gdy choćby JEDNA osoba w nas uwierzy i zobaczy to, co jest niewidoczne dla oczu.
Historia Wiktora Lato to opowieść dla każdego dziecka z dysleksją. I dla każdego dorosłego.

Marta Badowska, terapeutka, Wiceprzewodnicząca Polskiego Towarzystwa Dysleksji

 

To urzekająca opowieść o tym, że marzenia mogą się spełniać. Każdy z nas jest inny, niepowtarzalny i każdy ma swoje słabości
i moce. Trzeba tylko odkryć w sobie siłę i pokazać innym, kim tak naprawdę się jest! Historia Wiktora wzrusza, zachwyca i uświadamia, jak ważna jest akceptacja siebie i budowanie swojej wyjątkowości.

Dorota Marut, psycholog kliniczny, socjoterapeuta, terapeuta EEG Biofeedback,
Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Kozienicach

 

Wiktor Lato, ilustrator to książka o wielkich problemach małych (i nie tyko) dzieci i dorosłych. Fantastyczna historia o dziecku we współczesnym świecie, o roli najbliższego otoczenia w przezwyciężaniu trudności w nauce oraz w budowaniu akceptacji i pewności siebie. Niepowtarzalna opowieść, która wzrusza i dodaje skrzydeł.

Małgorzata Kowalczyk, pedagog, oligofrenopedagog, terapeuta pedagogiczny, terapeuta ręki

 

Wiktor Lato, ilustrator to ciepła i krzepiąca opowieść o drzemiącej w każdym dziecku potrzebie ekspresji – potrzebie opisania swojego widzenia świata. O wyjątkowości, która staje się siłą, gdy spojrzymy z odpowiedniej perspektywy. W książeczce tą perspektywą jest sztuka, która poprzez inspirujące ilustracje zachęca dzieci do wiary we własne siły twórcze. Wystarczą – tylko
i aż – odpowiednie produkty i pasja.

dystrybutor artykułów szkolnych i kreatywnych marek Pelikan i Herlitz

 

Patroni medialni

 Kinderkulka_Wiktor Lato ilustrator

Partnerzy wydania

Dodatkowe informacje

Autor

Andrea Beaty

Ilustrator

David Roberts

Tłumaczenie

Łukasz Witczak

Tytuł oryginału

Aaron Slater, illustrator

Język oryginału

angielski

Kategoria wiekowa

3+

Liczba stron

40

Oprawa

twarda

Data premiery

marzec 2023

Wydanie

pierwsze, Warszawa 2023

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Wiktor Lato, ilustrator”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *