fot. Adrian Stykowski

Gabriela Cichowska

Ekspresja, wrażliwość, ciepło

Co roku w lutym zaklina wiosnę – kupuje żonkile i hiacynty i dekoruje nimi dom. Wierzy, że przyśpieszy to koniec zimy i nadejście słonecznych, ciepłych dni.

Przyrządzając potrawy, zwraca uwagę nie tylko na ich smak, ale i wygląd, styl, sposób podania. Tak więc gotowanie to dla niej także… artyzm, estetyczna przyjemność.

Zbiera pluszowe misie  w każdej postaci – nawet te biedniutkie, pobrudzone lub rozprute, zniszczone zębem czasu. Kiedy tylko może, naprawia je, czyści i zszywa, przywraca życiu.

Kolekcjonuje też białą porcelanę, uzbierała już kilkaset eksponatów. A ponieważ uważa, że życie jest kruche jak porcelana, nie marnuje czasu i stara się korzystać z dnia, czyli – inaczej mówiąc – mądrze i kreatywnie wykorzystać każdy dzień.

Życiową pasją Gabrieli Cichowskiej urodzonej w 1984 r. w Rzeszowie jest jednak twórczość plastyczna. Artystka uprawia rysunek, malarstwo i grafikę, a wiele z jej plastycznych kompozycji  powstaje na potrzeby książek, zwłaszcza dla dzieci i młodzieży.

Dla renomowanego  niemieckiego wydawnictwa Gimpel Verlag zilustrowała m. in. „Ostatnie przedstawienie panny Esterki” (2013 r.) z tekstem Adama Jaromira – opowieść o ostatnich chwilach warszawskiego Domu Sierot prowadzonego przez Janusza Korczaka.

Z wybitną poetką i eseistką Julią Hartwig pracowała przy wznowieniu opowieści „Zguba Michałka” (II wydanie – 2016 r.)  – historii o chłopcu, który zgubił gdzieś swój dobry humor.

Współpracuje z pisarzem Przemysławem Wechterowiczem, któremu przygotowała ilustrację do książki pod tytułem „Baśń o zaczytanym Niedźwiedziu i o Króliku, który spadł z nieba” (2019). Na jej kartach wykorzystała unikalną technikę monotypii i kolażu, umiejętnie podkreślając baśniowość tekstu i jego melancholijny nastrój, poruszając wyobraźnię czytelników.

W planach jest już kolejna książka tego niezwykłego duetu.

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, a obecnie pedagog w ASP im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, mimo młodego wieku otrzymała już kilkanaście nagród i wyróżnień w kraju i za granicą. W swojej twórczości nawiązuje do tradycji polskiej szkoły ilustracji książkowej spod znaku mistrza Józefa Wilkonia, nacechowanej dążeniem do niewolnej od deformacji, poetyckiej syntezy i kultywowania sztuki indywidualnej, bezpośredniej i ciepłej, niezależnie od podejmowanego tematu. Młody adresat traktowany jest przez Gabrielę jak uważny, obdarzony wyobraźnią, wrażliwy i inteligentny partner.

Zapraszamy do fascynującej podróży w artystyczny świat Gabrieli Cichowskiej. Tu każdy znajdzie coś dla siebie, a wróci odmieniony i… wzbogacony!

Cezary Kubaszewski

Wydane Książki