Opis
O CZCIONCE
Tekst tej książki został złożony krojem pisma OpenDyslexic, specjanie zaprojektowanym dla osób z dysleksją. Więciej informacji tutaj: Opendyslexic.org.
OD AUTORKI
Postać Wiktora Lato jest inspirowana Aaronem Douglasem, afroamerykańskim malarzem i grafikiem, który żył w latach 1899–1979. Douglas był czołowym przedstawicielem Harlem Renaissance, ważnego ruchu literackiego i artystycznego z lat dwudziestych i trzydziestych
ubiegłego wieku. Prace Douglasa powstawały pod wpływem sztuki afrykańskiej, art déco i jazzu, odzwierciedlały realia życia Afroamerykanów. W jego twórczości często pojawiały się instrumenty jazzowe, takie jak trąbki czy puzony.
Nauka czytania przychodzi Wiktorowi z trudem. Jego mózg ma problemy z kojarzeniem dźwięków z literami i słowami. Wiktor zmaga się z dysleksją, podobnie jak od piętnastu do dwudziestu procent populacji. Ludzie miewają różne trudności w nauce. Na przykład dysgrafia to problemy z pisaniem. Dyskalkulia to trudność w wykonywaniu działań matematycznych. Są też tacy, którzy mają problemy z koncentracją – taką przypadłość nazywamy deficytem uwagi (ADD) lub nadpobudliwością psychoruchową z deficytem uwagi (ADHD).
Tego rodzaju problemy w nauce nie świadczą o braku inteligencji, kreatywności czy pracowitości, nie mają nic wspólnego z tym, czy ktoś jest dobrym i fajnym człowiekiem. Wynikają po prostu z takiego, a nie innego sposobu funkcjonowania mózgu. Bywają frustrujące, ale pomóc mogą specjalne narzędzia i wsparcie pedagogiczne.
Dysleksja Wiktora stanowi część jego osoby, ale go nie definiuje. Wszyscy mamy swoje supermoce i słabości. To dzięki nim jesteśmy wyjątkowi, piękni, silni i ważni dla ludzi dookoła. Tak samo jak Wiktor.
OD ILUSTRATORA
Ponieważ zawsze miałem (i wciąż mam) trudności z czytaniem i ortografią, dość wcześnie nauczyłem się czytać i opowiadać historie za pomocą obrazów. Obraz pobudza naszą fantazję, pozwala poczuć na skórze żar słońca w chłodny dzień zimowy albo wiatr wśród
liści w bezwietrzne letnie popołudnie. Poprzez obrazy możemy doświadczać cudzych smutków i radości. Opowiadanie historii z Wiktorem za pomocą obrazów sprawiło, że ta książka jest dla mnie szczególnie ważna. Mam nadzieję, że wam się podoba.
Kolejne dzieło twórców książek: Ignaś Kitek, architekt, Rózia Rewelka, inżynierka, Ada Bambini, naukowczyni i Zosia Iskierka, przyszła liderka.
Autorzy
Andrea Beaty uwielbia wszystko, co wysokie – od olbrzymów po olbrzymie budowle. Jest autorką bestsellerowych książek Rózia Rewelka, inżynierka, Ignaś Kitek, architekt, Ada Bambini, naukowczyni, Zosia Iskierka, przyszła liderka, a także kilku powieści dla najmłodszych. Skończyła biologię oraz informatykę, przez wiele lat pracowała w branży komputerowej. Obecnie pisze książki dla dzieci w swoim domu na przedmieściach Chicago.
David Roberts urodził się w 1970 roku w Liverpoolu. Imał się w życiu przeróżnych zajęć, m.in. mył włosy, układał towar na półkach, smażył jajka i projektował kapelusze. Zilustrował wiele dobrze przyjętych książek dla dzieci, m.in. Ignasia Kitka, architekta, Rózię Rewelkę, inżynierkę, Adę Bambini, naukowczynię oraz Zosię Iskierkę, przyszłą liderkę. Mieszka w Londynie. W przerwach od rysowania lubi robić kapelusze i czapki.
Opinie o książce
Piękna, ciepła, wzruszająca i z morałem… Mały Wiktor pokazuje nam, że czasem dobre chęci to nie wszystko. Że zapał może nadać kierunek, ale sam w sobie raczej niczego nie zmieni. Ale z tej historii dowiemy się też, co może się zdarzyć, gdy choćby JEDNA osoba w nas uwierzy i zobaczy to, co jest niewidoczne dla oczu.
Historia Wiktora Lato to opowieść dla każdego dziecka z dysleksją. I dla każdego dorosłego.Marta Badowska, terapeutka, Wiceprzewodnicząca Polskiego Towarzystwa Dysleksji
To urzekająca opowieść o tym, że marzenia mogą się spełniać. Każdy z nas jest inny, niepowtarzalny i każdy ma swoje słabości
i moce. Trzeba tylko odkryć w sobie siłę i pokazać innym, kim tak naprawdę się jest! Historia Wiktora wzrusza, zachwyca i uświadamia, jak ważna jest akceptacja siebie i budowanie swojej wyjątkowości.Dorota Marut, psycholog kliniczny, socjoterapeuta, terapeuta EEG Biofeedback,
Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Kozienicach
Wiktor Lato, ilustrator to książka o wielkich problemach małych (i nie tyko) dzieci i dorosłych. Fantastyczna historia o dziecku we współczesnym świecie, o roli najbliższego otoczenia w przezwyciężaniu trudności w nauce oraz w budowaniu akceptacji i pewności siebie. Niepowtarzalna opowieść, która wzrusza i dodaje skrzydeł.
Małgorzata Kowalczyk, pedagog, oligofrenopedagog, terapeuta pedagogiczny, terapeuta ręki
Wiktor Lato, ilustrator to ciepła i krzepiąca opowieść o drzemiącej w każdym dziecku potrzebie ekspresji – potrzebie opisania swojego widzenia świata. O wyjątkowości, która staje się siłą, gdy spojrzymy z odpowiedniej perspektywy. W książeczce tą perspektywą jest sztuka, która poprzez inspirujące ilustracje zachęca dzieci do wiary we własne siły twórcze. Wystarczą – tylko
i aż – odpowiednie produkty i pasja.dystrybutor artykułów szkolnych i kreatywnych marek Pelikan i Herlitz
Patroni medialni
Partnerzy wydania
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.