Opis
Opowieść napisana przez Rolfa Bartha, wspaniale zilustrowana przez Danielę Bunge, próbuje podejść do trudnego tematu demencji, w sposób dostosowany do możliwości poznawczych dziecka, prosto, ale z humorem i niesamowitym wyczuciem.
„Mój Inny Dziadek” to wzruszająca historia, która pomaga dzieciom zrozumieć, co dzieje się z osobami dotkniętymi demencją. Dzięki prostej narracji mogą oni towarzyszyć bohaterce w jej przeżyciach i zmierzyć się z trudnym tematem choroby, oswoić lęk i zamienić go w coś pozytywnego.
Książka może stanowić impuls do rozmowy na temat choroby, starości i przemijania, a może przede wszystkim na temat ogromnej roli więzi rodzinnych w przezwyciężaniu trudności. Na pewno uwrażliwi dziecko na to, co czują jego najbliżsi i nauczy takich wartości, jak troska i odpowiedzialność za członków rodziny. Może też stanowić zachętę do zaangażowania w życie chorego i opiekę nad nim.
Pogodne ilustracje magicznie odpędzają niepokój nawet u najbardziej wrażliwych czytelników.
Autor
Rolf Barth
Rolf Barth, pracował jako wykładowca akademicki, dziennikarz radiowy i scenarzysta telewizyjny i teatralny. Przez dwadzieścia lat był dyrektorem magiczno-partycypacyjnego teatru dla dzieci, obecnie pojawia się jako gawędziarz.
Ilustrator
Daniela Bunge
Daniela Bunge, urodzona w 1973 r., studiowała pedagogikę i ilustrację na Monachijskiej Akademii Sztuk Pięknych. Mieszka i pracuje jako ilustrator w Berlinie.
Zarówno tekst oraz rysunki są na najwyższym poziomie.
Tekst bardzo trafnie opisuje etapy choroby (i wynikające z nich zachowania chorego i zaniepokojenie rodziny) oraz początkowy brak wiedzy jak się zachować, jak pomóc, aby zapewnić bezpieczeństwo w dalszym etapie choroby. Zniechęcenie, apatia, brak dbałości o siebie i o swoje ulubione otoczenie, zmienność nastrojów, rozdrażnienie, to oprócz typowych braków pamięci charakterystyczne objawy zachowania chorego.
Moim zdaniem książka bardzo potrzebna dla dzieci, młodzieży, a często osoby dojrzałe powinny bardziej poznać objawy choroby, która najczęściej kojarzy się z zapominaniem, a to tylko wierzchołek góry lodowej. Książka bardzo przydatna w inicjacji rozmowy w starszej grupie przedszkolnej i młodszym wieku szkolnym, kiedy dzieci bardzo interesuje inność, wywołując lawinę pytań, a często i śmiech.
Autorzy w inteligentny sposób pokazują jak choroba zmienia dziadka, który jednak nie przestaje nim być i jak zmienia nas opiekunów, wyzwala u nas potrzebę rozwijania się, aby lepiej zrozumieć świat ludzi chorych.
Bardzo potrzebna pozycja, cenna inicjatywa, w dobie gwałtownego starzenia się społeczeństwa i prognozowanego trzykrotnego zwiększenia liczby chorych do 2050 r.
Zbigniew Tomczak
Przewodniczący Zarządu
Polskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.