Promocja!

Mój Inny Dziadek

25,00 

Wzruszająca i czule opowiedziana opowieść o demencji dziadka z perspektywy wnuczki

Dziadek jest najlepszym przyjacielem Zosi, który zawsze ma dla niej czas i troskliwie się nią opiekuje. Jest prawdziwym dżentelmenem, zawsze w białej koszuli i krawacie, przyjaznym dla wszystkich wokół. Razem z Zosią chodzi na spacery, łowi ryby, piecze ciastka i odwiedza babcię na cmentarzu. Aż do dnia, w którym wszystko się zmienia.

Po powrocie z wakacji, Zosia spotyka zupełnie odmienionego dziadka. Nieogolony, w piżamie w środku dnia, Dziadek coraz częściej o czymś zapomina, nawet o imieniu wnuczki, pokazuje język sąsiadkom i nie umie zawiązać krawata.

Coś jest nie w porządku. Co Zosia może z tym zrobić? Wnuczka jest przekonana, że musi być jakiś sposób. W końcu ona też umie piec ciasteczka i opiekować się innymi. Powoli role się odwracają: teraz Nele musi zająć się swoim Dziadkiem, a nie odwrotnie. Dziewczynka nie wycofuje się, nie unika relacji z Dziadkiem i w pozytywny sposób akceptuje zmianę. A jutro chce nauczyć się wiązać krawat i golić Dziadka.

 „Mój Inny Dziadek” to wzruszająca historia, która pomaga dzieciom zrozumieć, co dzieje się z osobami dotkniętymi demencją. 

PREMIERA 21 WRZEŚNIA 2019

Kategoria: Tagi: , , Product ID: 2960

Opis

Opowieść napisana przez Rolfa Bartha, wspaniale zilustrowana przez Danielę Bunge, próbuje podejść do trudnego tematu demencji, w sposób dostosowany do możliwości poznawczych dziecka, prosto, ale z humorem i niesamowitym wyczuciem.

 „Mój Inny Dziadek” to wzruszająca historia, która pomaga dzieciom zrozumieć, co dzieje się z osobami dotkniętymi demencją. Dzięki prostej narracji mogą oni towarzyszyć bohaterce w jej przeżyciach i zmierzyć się z trudnym tematem choroby, oswoić lęk i zamienić go w coś pozytywnego.

Książka może stanowić impuls do rozmowy na temat choroby, starości i przemijania, a może przede wszystkim na temat ogromnej roli więzi rodzinnych w przezwyciężaniu trudności. Na pewno uwrażliwi dziecko na to, co czują jego najbliżsi i nauczy takich wartości, jak troska i odpowiedzialność za członków rodziny. Może też stanowić zachętę do zaangażowania w życie chorego i opiekę nad nim.

Pogodne ilustracje magicznie odpędzają niepokój nawet u najbardziej wrażliwych czytelników.

Autor

Rolf Barth

Rolf Barth_Kinderkulka_autor

Rolf Barth, pracował jako wykładowca akademicki, dziennikarz radiowy i scenarzysta telewizyjny i teatralny. Przez dwadzieścia lat był dyrektorem magiczno-partycypacyjnego teatru dla dzieci, obecnie pojawia się jako gawędziarz.

 

 Ilustrator
Daniela Bunge
Bunge-Daniela_ilustrator_kinderkulka

Daniela Bunge, urodzona w 1973 r., studiowała pedagogikę i ilustrację na Monachijskiej Akademii Sztuk Pięknych. Mieszka i pracuje jako ilustrator w Berlinie.

 

 

Zarówno tekst oraz rysunki są na najwyższym poziomie.

Tekst bardzo trafnie opisuje etapy choroby (i wynikające z nich zachowania chorego i zaniepokojenie rodziny) oraz początkowy brak wiedzy jak się zachować, jak pomóc, aby zapewnić bezpieczeństwo w dalszym etapie choroby. Zniechęcenie, apatia, brak dbałości o siebie i o swoje ulubione otoczenie, zmienność nastrojów, rozdrażnienie, to oprócz typowych braków pamięci charakterystyczne objawy zachowania chorego. 

Moim zdaniem książka bardzo potrzebna dla dzieci, młodzieży, a często osoby dojrzałe powinny bardziej poznać objawy choroby, która najczęściej kojarzy się z zapominaniem, a to tylko wierzchołek góry lodowej. Książka bardzo przydatna w inicjacji rozmowy w starszej grupie przedszkolnej i młodszym wieku szkolnym, kiedy dzieci bardzo interesuje inność, wywołując lawinę pytań, a często i śmiech. 

Autorzy w inteligentny sposób pokazują jak choroba zmienia dziadka, który jednak nie przestaje nim być i jak zmienia nas opiekunów, wyzwala u nas potrzebę rozwijania się, aby lepiej zrozumieć świat ludzi chorych. 

Bardzo potrzebna pozycja, cenna inicjatywa, w dobie gwałtownego starzenia się społeczeństwa i prognozowanego trzykrotnego zwiększenia liczby chorych do 2050 r.

 

Zbigniew Tomczak

Przewodniczący Zarządu

Polskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Dodatkowe informacje

Autor

Rolf Barth

Ilustrator

Daniela Bunge

Tłumacz

Grażyna Chamielec

Kategoria wiekowa

5+

Liczba stron

32

Oprawa

twarda

ISBN

978-83-951792-7-3

Data premiery

21 września 2019

Wydanie

pierwsze, Warszawa 2019

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Mój Inny Dziadek”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *